eTwinning Projesi “Virüslerden Korunuyorum, Hastalıkları Kovuyorum.”

Proje hakkında

Bulaşıcı hastalıklar; vücuda giren bakteri, virüs, mantar veya parazit gibi küçük organizmaların sebep olduğu hastalıklardır. Birçok bulaşıcı hastalık çeşidi ve bulaşma yolu vardır. Bazı bulaşıcı hastalıklar kişiden kişiye geçer. Bulaşıcı hastalıkları önleyebilmek amacıyla birtakım önlemler almalıyız. Özellikle sınıf ortamında alacağımız önlemler bulaşıcı hastalıkları önlemeye yardımcı olabilir. Öğrencilere ders süreci içerisinde vereceğimiz sağlıklı yaşam becerilerinden temizlik konusu çok önem arz etmektedir. Ellerimizin temiz kalması bir çok bakteri ve virüsün vücudumuza girmesini engelleyecek ve hastalıkları önleyecektir.Mikroplar ,öksürme ve hapşırma ile
yada kullanılan eşyalarla eller aracılığıyla
vücuda alınmaktadır. Bu sebeple okulda ve bulunduğumuz her
yerde el yıkamak çok önemlidir.

Hedefler

1. Temizlik bilincini kazandırmak.,
2. Bakteri ve virüslerden korunma yollarını kazandırmak.
3. Sağlıklı yaşam bilinci konusunda farkındalık oluşturmak.
4. Günlük hayatımızda doğru el yıkama becerisini kazandırmak

Çalışma süreci

Proje altı hafta olarak planlanmıştır.
İlk hafta , Proje ekibi oluşturulur.İlk toplantı gerçekleştirilir.Öğrencilere ve velilere proje tanıtımı yapılır.Öğrencilere ön test uygulaması yapılır.
İkinci hafta ,Öğrencilere bulaşıcı hastalıklar ve bu hastalıklardan korunma yolları anlatılır. Ardından doğru el yıkama alışkanlığı kazandırmak için doğru el yıkama anlatılır. Daha sonra çocuklardan doğru el yıkama uygulaması yapmaları istenir. Üçüncü hafta, Karabiber ve deterjan deneyi uygulanır. Bu deney ile çocukların sabun kullanarak el yıkamanın önemini anlamaları hedeflenir. Dördüncü hafta , Çocuklarla verilen yönergeler doğrultusunda doğal dezenfektan yapılır ve günlük yaşamında kullanması sağlanır. Beşinci hafta , verilen yönergeleri kullanarak ve ailelerinin de yardımı ile kendilerine birer maske yapmaları sağlanır. Altıncı hafta , Proje ekibi birlikte bir e kitap oluşturur. Son anket uygulaması yapılır.

Beklenen sonuçlar

1. Temizlik bilincini kazandırılması
2. Bakteri ve virüslerden korunma yollarınının öğrenilmesi
3. Sağlıklı yaşam bilinci konusunda farkındalık oluşturulması
4. Günlük hayatımızda doğru el yıkama becerilerinin kazandırılması

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*